Dobrodošli


Dobrodošli na blog koji su stvorili članovi UTLOSS-a (Udruženje tumača za lica oštećenog sluha Srbije)

Pravne informacije

ŠTA MOŽETE DOBITI OD DRŽAVE:

1. Materijalno obezbeđenje ili materijalnu pomoć možete dobiti od države ako Vi ili Vaša porodica (osobe sa kojima živite u istoj kući i koje izdržavate ili koje vas izdržavaju) imate manji prihod od nivoa socijalne sigurnosti (iznos koji država određuje svakih mesec dana) pod uslovom da sredstva za egzistenciju ne možete da obezbedite po osnovu rada (imate manje od 15 godina, više od 60/65 godina i takvu invalidnost koja Vas sprečava da radite), imovine ili od srodnika (onih koji su u obavezi da vas izdržavaju).

Šta da radite: Idite u Centar za socijalni rad i recite im koliko para zvanično mesečno ulaze u vašu kuću, podelite tu cifru sa brojem članova porodice koji te pare dele (uključujući i decu), pa pitajte socijalne radnike koliki je nivo socijalne sigurnosti. Ukoliko je ta druga cifra veća od prve vidite šta Vam treba od papira kako bi pravilno podneli zahtev ѕa pomoć od svog socijalnog radnika.

Važno: Ako nemate dovoljno para, država Vam može u toku godine pomoći samo 9 meseci. Zato budite pažljivi sa parama koje dobijete.

2. Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica imate ako ste bolesni ili imate takvu povredu da vam je neophodna pomoć i nega za obavljanje svakodnevnih radnji poput hranjenja, kupanja ili slično, pod uslovom da ovo pravo ne možete da ostvarite po drugom pravnom osnovu.

3. Pravo na uvećan dodatak za pomoć i negu drugog lica imate ako vam je utvrđeno telesno oštećenje od 100% po jednom osnovu ili možete dobiti novčanu razliku (ovo pravo je utvrđeno velikim brojam zakona), to pravo utvrđuje Vaš socijalni radnik pa bi najbolje bilo da ga pitate ili da nas kontaktirate putem naše elektronske pošte.

4. Pravo na pomoć za osposobljavanje za rad imate ako nemate neko ozbiljnije oštećenje odnosno ako se možete osposobiti za neko drugo zanimanje, a da to pravo ne možete da ostvarite drugačije.

Važno: Novac ćete dobiti ne samo da platite obuku, nego i za troškove smeštaja, prevoza, a morate dobiti i dodatnu novčanu pomoć.

5. Smeštaj u ustanovu socijalne zaštite (smeštaj u dom), država Vam može naći dom ako:

a. Imate manje od 18 godina, a Vaši roditelji ne mogu da se brinu o Vama iz bilo kog razloga.

b. Ste trudni ili samohrana majka sa detetom do godine dana života deteta.

c. Ste odrasli a imate telesno i čulnim oštećenjima, teško hronično oboljenje ili imate slabije mentalne kapacitete.

d. Ste penzioner i drugo staro lice koje nije u mogućnosti da živi u porodici, odnosno bez stalne medicinske pomoći.

e. Vas uvate u skitnji ili vam je zbog drugih razloga potrebno privremeno zbrinjavanje i nadzor.

6. Smeštaj u drugu porodicu može se organizovati za sve one koji mogu biti smešteni u dom. U drugu porodicu može se smestiti najviše troje dece, odnosno dvoje dece ometene u razvoju. U drugu porodicu može se smestiti najviše tri odrasla ili tri stara lica.

Važno: Ako Vi nemate para da platite smeštaj u dom ili u drugu porodicu, niti Vaši roditelji, za Vas će to učiniti Republika Srbija.


ŠTA MOŽETE DOBITI OD GRADA (raspitajte se kod svog socijalnog radnika da li Vaš grad nudi pomoć koja je Vama potrebna):

1. Pravo na pomoć u kući imaju oni ljudi koji nisu u stanju da se sami o sebi staraju. Ovo pravo podrazumeva materijalnu nadoknadu za osobu koja bi u takvom slučaju obavljala neophodne kućne poslove (održavala čistoću stana, nabavljala hranu i druge potrebne stvari, održavale ličnu higijenu korisniku i slično).

2. Dnevni boravak podrazumeva odlazak u ustanovu koja vrši usluge dnevnog zbrinjavanja ili vaspitno-obrazovnu ustanovu. Pravo na dnevni boravak imaju: • Deca ometena u fizičkom ili psihičkom razvoju • Deca obolela od autizma • Deca sa poremećajima u društvenom ponašanju • Odrasla lica, ako je ovakav oblik zaštite za njih najcelishodniji.

3. Oprema korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu obuhvata odeću, obuću, i troškove za prevoz korisnika do ustanove, odnosno porodice. Pravo na ovakvu opremu imaju osobe koje žive u domu ili u drugoj porodici.

4. Jednokratne pomoći mogu biti novčane ili u naturi. Njihov iznos ne može biti veći od prosečne zarade zaposlenih u Srbiji u tom mesecu. Obezbeđuje se onima koji su se iznenada ili trenutno našli u stanju socijalne potrebe.

5. Pravo na usluge socijalnog rada imaju svi građani bez plaćanja; izuzetno, plaća se usluga ako se traži smeštaj u ustanove visokog standarda.

Uslugama socijalnog rada smatra se:

• Preventivna delatnost
• Dijagnostika, tretman i savetodavno-terapijski rad u cilju pružanja stručne pomoći pojedincima, porodicama i društvenim grupama da rešavaju svoje životne teškoće ili pomoć u organizovanju lokalnih i drugih zajednica da sprečavaju socijalne probleme i ublažavaju posledice.

6. Privremeni smeštaj u prihvatilište i prihvatnu stanicu podrazumeva kratkotrajan smeštaj dece i omladine koja se nađu u skitnji, prosjačenju, ili u drugim slučajevima u kojima je hitno potreban kratkotrajan smeštaj.

O ostvarivanju ovih prava uvek odlučuje Centar za socijalni rad.

Državljani republike Srbije mogu ostvariti i sledeća prava:

1. Naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta mogu ostvariti roditelji, usvojitelji i ostali odgajatelji/staratelji kada u skladu sa propisima o radu koriste odsustvo

2. Roditeljski dodatak može ostvariti majka za svoje drugo, treće i četvrto dete pod uslovom da je državljanin Srbije i da nije lišena roditeljskog prava za bilo koje drugo dete.

3. Dečiji dodatak Ostvaruje jedan od roditelja/hranitelja, za prvo, drugo, treće i četvrto dete, koji neposredno brine o detetu, a za najviše četvoro dece. (Ovo pravo dete ima do svoje 19 godina, ako se nalazi na školovanju, a maksimalno do detetove 26 godine- u izuzetnim okolnostima).

4. Naknada troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu ometenu u razvoju dobija se od opštine prebivališta, a na zahtev roditelja.


ŠTA JE JOŠ BITNO DA ZNATE:

Roditelji su dužni da izdržavaju dete prema svojim mogućnostima sve do isteka trajanja školovanja, a najkasnije do navršene 26-te godine života. Ukoliko roditelj ili punoletno dete nije sposoban za rad (utvrđuje nadležni organ), punoletno dete odnosno roditelj je obavezan da ga izdržava u skladu sa svojim mogućnostima.


PRAVO NA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU imate po osnovu, svoje invalidnosti, toga što ste dete na školovanju ili žena koja planira porodicu ili je trudna.
Naravno, Vaše pravo možete ostvarivati u Domu zdravlja u mestu boravišta, Specijalističkoj poliklinici ili Bolnici ukoliko imate uput svog izabranog lekara.
Ukoliko zbog zdravstvenih razloga, po nalogu Vašeg lekara, odlazite u drugo mesto udaljeno najmanje 30 km.
Država Vam pruža mogućnost na određeni slušni aparat ukoliko ima obostrani trajni gubitak sluha preko 40 decibela, odnosno 60 decibela u najmanje dve frekvencije govornog područja.
Osiguranik ima pravo na slušni aparat odgovarajućih elektroakustičnih svojstava, prema vrsti i stepenu oštećenja sluha, koje utvrdi lekar specijalita za uho, glo i nos, ili subspecijalista audiolog.
Mladi pacijenti, do 18 godina, s obostranim oštećenjem sluha preko 40 decibela u najmanje dve govorne frekvencije imaju pravo na dva slušna aparata ako se na taj način omogućava uspešna rehabilitacija sluha i razvoj govora, a ostala osigurana lica imaju pravo na jedan slušni aparat. Njega propisuje izabrani lekar na osnovu mišljenja lekara specijaliste, a overava se u matičnoj filijali uz ocenu lekarske komisije o opravdanosti propisivanja slušnog aparata.


PRAVO NA OBRAZOVANJE:

Osnovnoškolsko obrazovanje obavezno je i besplatno. Lica sa smetnjama imaju pravo na obrazovanje i vaspitanje koje uvažava njihove obrazovne i vaspitne potrebe.
Deca sa smetnjama u razvoju mogu da se školuju u redovnim školama, ali u školama sa prilagođenim programima i u posebnim zavodima. Roditelji deteta sa smetljama u razvoju mogu svog đaka da upišu redovnu osnovnu školu po teritorijalnom principu, dakle, najbliže mestu njihovog stanovanja. Ukoliko škola ne zadovoljava preduslove za neometano praćenje nastave takvog deteta, onda roditelji mogu da upišu dete u školu koja je navedena kao alternativa. Na želju roditelja ili mišljenje stručne komisije detetu se polazak u školu može pomeriti za jednu godinu, ukoliko se utvrdi da dete nije spremno za takav korak.
Na osnovu svoje invalidnosti imate pravo na besplatan prevoz od škole do kuće i obratno kao i produženi dnevni boravak u osnovnoj školi.
Invalid (u ovu grupu ubrajaju se i gluva lica) može da zasniva radni odnos u preduzeću bez javnog oglašavanja, uz posredovanje organizacije nadležne za poslove zapošljavanja. A ukoliko ste nezaposleni država je dužna da Vam po zakonu a u skladu sa Vašim sposobnostima ponudi dodatnu obuku za zanimanje za kojim trenutno postoji potražnja. Ako tražite posao javite se Nacionalnoj službi za zapošljavanje.


U pravnom sistemu Srbije, osobe sa invaliditetom podležu oslobađanju od plaćanja raznih poreskih i carinskih opterećenja.

Porez se ne plaća na: lekove „na recept“, materijal za dijalizu, krv i krvne proizvode, razne proteze i slično...

Što se tiče slušnih pomagala, specifično:

• slušni aparati amplifikatori (zaušni aparat koji se veže za uho, aparat ugrađen u naočare za vazdušnu sprovodljivost, aparat za koštanu sprovodljivost u vidu vibratora u naočarima ili na rajfu)
• školjke i baterije za slušni aparat
• pomagala za omogućavanje glasa i govora - aparat za omogućavanje glasa i govora (traheozofagealna proteza ili elektrolarings)
Porez na promet usluga ne plaća se na usluge iz oblasti zdravstva, nauke, kulture, obrazovanja, socijalne zaštite i sporta.

Vaše preduzeće ne plaća porez na Vaše radno osposobljavanje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje, srazmerno Vašem učešću u ukupnom broju zaposlenih.

Oslobođeni ste plaćanja uvoznih dažbina na: odnosno članovi tih organizacija - na specifičnu opremu koju koristite, odnosno uređaje i instrumente i na njihove rezervne delove i na potrošni materijal za korišćenje te opreme koji se ne proizvode u Srbiji


Za ostvarivanje ovih olakšica potrebno je da se, u zavisnosti od vrste oslobođenja koje se želi ostvariti, zainteresovana lica obrate svom poslodavcu ili fondu kod koga se ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje.




SUBVENCIJE GRADA BEOGRADA NA PLAĆANJE KOMUNALNIH USLUGA

Grad Beograd uz pomoć Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu Vam pomaže da platite svoje komunalne račune odnosno takozvanog "Infostana".

Pre svega je bitno da znate da pravo popusta imaju samo lica na koje glasi uplatnica "Infostan-a" i to ona koja redovno plaćaju račune, do 30. u mesecu za tekući mesec.

Pravo na popust mogu ostvariti i podstanari koji su zaključili ugovor o podstanarskom odnosu sa stanodavcima, kada je ugovorom utvrđeno da "Infostan" plaća podstanar, pod uslovom da ima prebivalište u Beogradu.


Pravo na popust imate ako pripadate sledećim kategorijama korisnika:

KATEGORIJA 1
penzioneri i domaćinstva sa niskim prihodima

Pravo na 50% popusta imaju PENZIONERI sa najnižom penzijom a pod uslovom da nemaju drugih prihoda u domaćinstvu ili nepokretnu imovinu, osim stana u kojem stanuju

Pravo na 10 do 50% popusta imaju DOMAĆINSTVA čiji mesečni prihodi ne prelazi sledeće iznose:

DOMAĆINSTVO
POPUST 50%
POPUST 40%
POPUST 30%
POPUST 20%
POPUST 10%
JEDNOČLANO
8.000
13.000
15.000
19.000
23.000
DVOČLANO
10.000
17.000
21.000
26.000
31.000
TROČLANO
12.000
21.000
26.000
33.000
40.000
ČETVOROČLANO
13.000
22.000
28.000
35.000
43.000
PET I VIŠE ČLANOVA
15.000
24.000
30.000
38.000
46.000



Zahteve za subvenciju podnose u radnim jedinicama JKP "Infostan", na opštini na čijoj teritoriji se nalazi stan.

Radne jedinice JKP "Infostan":

- Voždovac, Vojvode Skopljanca 26
- Vračar, Njegoševa 84
- Zemun, Dr Nedeljka Ercegovca 27
- Zvezdara, Subotička 16
- Novi Beograd, Narodnih heroja 30
- Palilula, Takovska 12
- Rakovica, Borska 40
- Savski venac, Dr Aleksandra Kostića 25a
- Stari grad, Kneginje Ljubice 3
- Čukarica, Šumadijski trg 6


KATEGORIJA 2
učesnici rata, ratni vojni invalidi i porodice palih boraca imaju pravo na 50% popusta:

Učesnici rata zahteve za subvenciju podnose Sektoru za boračku i invalidsku zaštitu, zgrada Gradske uprave, 27. marta 43-45, prizemlje, soba broj 8.

Ratni vojni invalidi i porodice palih boraca zahteve za subvenciju podnose službama za boračku i invalidsku zaštitu, na teritoriji opštine na kojoj imaju prebivalište:

- Voždovac, Ustanička 53
- Vračar, Njegoševa 77
- Zvezdara, Bul. kralja Aleksandra 77
- Zemun, Trg pobede 1
- Novi Beograd, Bul. Mihajla Pupina 167
- Palilula, Takovska 12
- Rakovica, Miška Kranjca 12
- Savski venac, Kneza Miloša 69
- Stari grad, Makedonska 42
- Čukarica, Šumadijski trg 2


KATEGORIJA 3
korisnici materijalnog obezbeđenja i naknade za pomoć i negu, domaćinstva sa hendikepiranim i teško obolelim licima i hraniteljske porodice

Pravo na 50% popusta imaju:

- Korisnici prava na materijalno obezbeđenje i korisnici prava za pomoć i negu drugog lica po Zakonu o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana;
- Korisnici koji imaju hendikepirano lice, slepo lice, lice obolelo od distrofije, lice obolelo od cerebralne i dečje paralize, plegije i paraplegije, umereno, teže i teško mentalno ometeno u razvoju, obolelo od autizma, lice obolelo od multipleks skleroze, dijaliziranog bubrežnog bolesnika i drugo najteže hendikepirno lice, bez obzira na primanja po članu domaćinstva (pod pojmom najteže hendikepiranog lica, smatra se lice koje prima nadoknadu za tuđu negu i pomoć);
- Hraniteljske porodice u kojima su smeštena deca bez roditeljskog staranja.

Zahteve za subvenciju podnose opštinskim odeljenjima Gradskog centra za socijalni rad, na čijoj teritoriji se nalazi stan.

Opštinska odeljenja Gradskog centra za socijalni rad:

- Voždovac, Admirala Vukovića 14
- Vračar, Maksima Gorkog 17a
- Zvezdara, Krfska 7
- Zemun, Aleksandra Dubčeka 2
- Novi Beograd, Tošin bunar 148
- Palilula, Cvijićeva 110
- Rakovica, Miška Kranjca 12
- Savski venac, Lomina 17
- Stari grad, Gospodar Jevremova 17a
- Čukarica, Mihaila Valtrovića 36a


DOKUMENTA POTREBNA ZA NOVE KORISNIKE
(zavisno od kategorije kojoj pripadaju):

- Zahtev – izjava o broju članova domaćinstva, da nema drugih prihoda niti drugih nepokretnosti osim stana (kuće) u kojoj stanuje (obrazac se dobija na šalteru JKP "Infostan");
- Fotokopije lične karte za sve punoletne članove domaćinstva;
- Prijava prebivališta i Izvod iz matične knjige rođenih za sve maloletne članove domaćinstva (fotokopije);
- Fotokopija poslednje primljene uplatnice "Infostana" (radi identifikacionog broja korisnika, podnosioca zahteva za subvenciju);
- Poresko uverenje da ne poseduje nepokretnu imovinu i da se ne duži katastarskim i drugim prihodom na koji se plaća porez, izdato od Poreske uprave nadležne prema mestu prebivališta, osim za stan ili kuću u kojoj stanuje;
- Potvrda škole ili fakulteta o redovnom školovanju za punoletne članove domaćinstva;
- Uverenje o nezaposlenosti, izdato od Nacionalne službe za zapošljavanje za radno sposobne članove domaćinstva;
- Fotokopija nalaza i mišljenja nadležne Lekarske komisije o nesposobnosti za rad punoletnih radno nesposobnih članova domaćinstva – mlađih od 60 godina (žene), odnosno 65 godina (muškarci);
- Potvrda preduzeća o primanjima za odgovarajući kvartal za sve članove domaćinstva;
- Potvrda o visini osnovice koja služi za obračunavanje poreza i doprinosa za odgovarajući kvartal za članove domaćinstva koji privatno obavljaju delatnost;
- Fotokopija čeka o isplaćenim penzijama za odgovarajući kvartal za članove domaćinstva koji su penzioneri.